• Beograd, Vračar
  • Daničareva 19, Srbija

Najčešća pitanja


Opšta pitanja

  • Kako možemo da kontrolišemo tekući račun naše stambene zajednice i imamo evidenciju sa koliko novca raspolaže naša zgrada?

    Tekući račun Vaše stambene zajednice kontrolišete putem elektronske oglasne table kojoj pristup imaju svi naši korisnici sa kojima imamo sklopljen ugovor. Na elektronskoj oglasnoj tabli možete imati uvid u svaki izvod i promenu na računu kao i uprošćene mesečne i finansijske izveštaje.

  • Da li su predviđene kazne za nepoštovanje zakona?

    Novi Zakon o stanovanju i održavanju zgrada predviđa kazne kako sa vlasnike stanova i lokala tako i za stambene zajednice. Novčane kazne predviđene su zakonom u iznosu od 5 hiljada do 150 hiljada dinara fizička lica, vlasnike posebnih delova. Kazna se može propisati u slučaju da vlasnici stanova i lokala ne postupe po rešenju inspektora, ili ne ispoštuju duge odredbe zakona. Za prekršaje stambene zajednice predviđene su kazne od 50 holjada do 2 miliona dinara ukoliko u propisanom roku ne izvrše upis u registar stambenih zajednica, ne obezbede potrebnu dokumentaciju zgrade ili ne izvrše radnje po nalogu inspektora u propisanom roku. Kazne su propisane i za prevredna društva koja se bave upravljanjem zgradama za prekršaje koji su iz oblasti njihovog delovanja, a u suprotnosti sa zakonom. Novčane kazne predviđene su i za odgovorna lica u jedinici lokalne samouprave.

  • Šta je energetska sanacija zgrade?

    Energetska sanacija zgrade je izvođenje građevinskih i drugih radova na postojećoj zgradi, kao i popravka ili zamena uređaja, postrojenja, opreme i instalacija istog ili manjeg kapaciteta, kojima se ne utiče na stabilnost i sigurnost objekta, ne menjaju konstruktivni elementi, ne utiče na bezbednost susednih objekata i saobraćaja, ne utiče na zaštitu od požara i zaštitu životne sredine. Izvođenje radova na energetskoj sanaciji kojima se menja spoljni izgled može da se obavlja uz potrebne saglasnosti u cilju povećanja energetske efikasnosti zgrade, odnosno smanjenja potrošnje svih vrsta energije primenom tehničkih mera i standarda na postojećim elementima zgrade, uređajima, postrojenjima i opremi.

  • Šta su pravila vlasnika?

    Vlasnici stanova i lokala u zgradi mogu svoje međusobne odnose, prava i obaveze urediti i pravilima o međusobnim odnosima. Ta pravila se nazivaju PRAVILA VLASNIKA. Odluku o donošenju pravila vlasnika donose svi vlasnici stanova jednoglasno stopostotnom većinom.

Pitanja o uslugama

  • Kakvu protivpožarnu zaštitu moramo da imamo u zgradi?

    Zakon o zaštiti od požara propisuje da svaka zgrada mora imati odgovarajuću protivpožarnu zaštitu. To se područje bliže uređuje podzakonskim aktima. Vatrogasni aparat se upotrebljava za početno gašenje malih požara koji se još nisu proširili. Hidranti – gašenje vodom, koriste se u slučajevima kada se požar već proširi na veći deo objekta.

  • Kako naplaćujete usluge?

    Usluge naplaćujemo na osnovu ispostavljenog pojedinačnog računa za svaki prethodni mesec. Korisnicima je pružena mogućnost da plaćanje izvrše preko računa ili gotovinski. Svaki vlasnik stana ili lokala dobija svoju uplatnicu na kojoj su objedinjene sve usluge. Pored toga što se trudimo da obezbedi što veći dijapazon usluga svojim korisnicima, radimo i na automatizaciji i pojednostavljenju procedura. Uskoro ćemo za sve zgrade u kojima poslujemo uvesti elektronsku komunikacija gde će svi stanari imati uvid u svoje račune, a na taj način će moći da kontrolišu svoje i troškove zgrade.

  • Šta je fond zgrade?

    Rezervni fond zgrade predviđen je i Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada. Visina izdvajanja za fond zgrade određuje se odlukom skupštine stambene zajednice. Ovo je i predmet odlučivanja lokalne samouprave. Visina izdvajanja po stanu ne može biti manja od iznosa koji aktom o investicionom održavanju zgrada propisuje opština ili grad. Takođe, tu su izdvajanja i za tekuće održavanje. Ovaj iznos predstavlja rezervni fond zgrade.

  • Šta spada u zajedničke delove zgrade?

    U zajedničke delove zgrade spada sve što je izvan stana, lokala ili izdvojenog dela a pripada zgradi. Zajednički delovi zgrade služe za korišćenje posebnih ili samostalnih delova, odnosno zgradi kao celini, i to su: stepenište, ulazni prostori i vetrobrani, zajednički hodnik i galerija, tavanski prostor, podrum, biciklarnica, sušionica za veš, zajednička terasa i druge prostorije namenjene zajedničkoj upotrebi vlasnika stanova, lokala i garaža zajednički građevinski elementi temelji, noseći zidovi i stubovi, međuspratne i druge konstrukcije, konstruktivni deo zida ili zidna ispuna, izolacija strehe, fasade, krov, dimnjaci, kanali za provetravanje, svetlarnici, konstrukcija i prostori za lift druge posebne konstrukcije, zajedničke instalacije, oprema i uređaji unutrašnje električne, vodovodne i kanalizacione, instalacije gasovodne i toplovodne instalacije, lift, gromobrani, aparati za gašenje, otkrivanje i javljanje požara, bezbednosna rasveta, telefonske instalacije i svi komunalni priključci koji su namenjeni zajedničkom korišćenju, Svi ovi elementi spadaju u zajedničke delove zgrade ako ne predstavljaju sastavni deo stana, lokala ili garaže.

  • Kako možemo da potpišemo ugovor sa vašom kompanijom?

    Procedura je veoma jednostavna. Sve što je potrebno je da nam se predstavnici zgrade ili ulaza obrate na telefone. Možete nas naći i na Fejsbuk stranici Domaćin zgrade Odgovorićemo na svaki pojedinačni zahtev. Pored naših osnovnih paketa, koji su prikazani na našem sajtu u mogućnosti smo da definišemo i paket po meri zgrade. Nakon što vaša zgrada donese odluku da je odabrala našu kompaniju, pripremićemo ugovor u veoma kratkom roku, gde ćemo u skladu sa zahtevom i uslugama koje ste odabrali iz našeg asortimana definisati uslove saradnje.